Terwijl Europa steeds dieper in crisis wegzinkt, kampt men aan de overkant van de Atlantische Oceaan zo met de eigen problemen. De Amerikaanse staatsschuld is door de crisis snel opgelopen. De VS stevenen af op een staatsschuld van 93% bbp dit jaar. Daarmee is de staatsschuld in de VS ongeveer even hoog als in de eurozone.
Ter vergelijking: Nederland koerst dit jaar op 70% bbp. Over de Amerikaanse staatsschuld circuleren uiteenlopende cijfers. Als het Amerikaanse Congres niets doet, gaat de koers van de overheidsfinanciën flink wijzigen. Per 2013 verloopt een groot aantal eerdere belastingverlagingen en uitgavenverhogingen. Hierdoor zou het tekort in één klap met 5% bbp verbeteren. De staatsschuld zou hierdoor plotseling op een veel gunstiger traject komen. Maar niet zonder aanzienlijke offers: in één jaar 5% bbp bezuinigen zou de koopkracht flink aantasten en de Amerikaanse economie in recessie duwen.
Democraten noch Republikeinen willen het zo ver laten komen. Maar de gewenste oplossingsrichtingen lopen zo sterk uiteen dat consensus in het Congres vóór de verkiezingen van november onwaarschijnlijk is. De Republikeinen zijn tegen belastingverhoging, terwijl Democraten liever de uitgaven ontzien. Als iedereen zijn zin zou krijgen en alle voor 2013 geplande bezuinigingen en lastenverhogingen geschrapt zouden worden, zou de Amerikaanse staatsschuld snel doorstijgen en eind 2014 al de 100% bbp passeren. Met dergelijke cijfers zou de VS niet misstaan tussen landen als Italië en België.
Dit duel tussen de VS en Italië is beter dan de strijd om de hoogste staatsschuld
We houden er rekening mee dat pas na de verkiezingen het nieuwe Congres erin slaagt een besluit te nemen. De onzekerheid over de begrotingssituatie blijft dus nog wel even bestaan, en kan het vertrouwen van consumenten en bedrijven de komende maanden aantasten.
Bron: ING Economisch Bureau
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!

