“Het zonnetje begint door te breken in Europa. De ontstopping van de banksector, de lage energieprijzen en de extra monetaire stimulans lijken eindelijk het gewenste effect te sorteren en de vastgelopen Europese economie aan de gang te krijgen”, stelt Azad Zangana, Europees econoom bij Schroders.
“Macro-economische cijfers verrassen, waardoor de groeivooruitzichten opwaarts worden bijgesteld. Het keerpunt is niet de extra stimulering van de ECB, maar het einde van de asset quality review eind vorig jaar. Die bankentest zette de financiële sector dermate onder druk dat zij de kredietverlening aan de reële economie terugschroefde.”
“Nu de banken groen licht hebben gekregen vanuit Frankfurt, pakken zij hun normale activiteiten weer op. De leenkosten voor particulieren en bedrijven dalen hierdoor. Daarnaast kan Europa profiteren van de lagere olieprijzen, al wordt het effect beperkt door de daling van de euro.” Extra impulsen gaan uit van de daling van de euro, het voorraadniveau en de economische cyclus.
Griekenland
Griekenland blijft een risicofactor. De ECB voert de druk op. De kans op een Grexit neemt toe, met als grootste risico een verlies aan vertrouwen van beleggers waardoor de leenkosten voor de periferie stijgen en overheden daar in de problemen kunnen komen.
Zangana gaat er vanuit dat Griekenland binnen de eurozone blijft. Maar de komende twee maanden kunnen de spanningen pieken als Griekenland voor de keuze wordt gesteld om hervormingen door te voeren of in de afgrond te springen. Volatiliteit in aandelen- en obligatiemarkten valt te verwachten voor er uiteindelijk een akkoord gesloten wordt.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!