De Amsterdamse beurs is woensdag licht hoger gesloten, terwijl beleggers de adem inhielden voor het komende Amerikaanse rentebesluit. Daarbij zal vanavond vooral de toelichting en de zogeheten dot plot veel aandacht krijgen.
De AEX eindigde vlak op 1.096,14 punten. De AMX kreeg er 0,5 procent bij.
De belangrijkste gebeurtenis op woensdag is het besluit van de Fed vanavond om 20:00 uur, waarbij alom wordt verwacht dat de centrale bank de rente voor het eerst in meer dan drie jaar zal verhogen. De kans op een verhoging van 25 basispunten is volgens de FedWatch Tool van CME ongeveer 93 procent.
“Wat telt is niet alleen of de Fed de rente verhoogt, maar of de obligatiemarkt gelooft dat de stap voldoende is”, aldus analisten van Tickmill Group. “Voor handelaren is de belangrijkste vraag of [Fed-voorzitter Kevin] Warsh een ‘havikachtige’ verhoging kan doorvoeren zonder opnieuw te zorgen voor een chaotische uitverkoop van obligaties of het vernietigen van de bereidheid om risico’s te nemen.”
Deutsche Bank verwacht een renteverhoging, aangezien de groei in de VS solide blijft en de arbeidsmarkt is hersteld. Bovendien zijn er weinig signalen dat de inflatie terugzakt naar de doelstelling van 2 procent, aldus de Duitse bank.
Nieuwe forward guidance verwacht de Duitse bank vanavond niet. Wel denken de analisten dat de dot plot zal wijzen op noch een verhoging later dit jaar, waarbij verscheidene beleidsmakers zelfs zullen uitgaan van meer dan één verhoging.
De olieprijzen daalden vandaag, na een stijging van bijna 3 procent op dinsdag. Een vat Brent olie kostte bijna 105 dollar.
Woensdagmiddag kwam er een reeks aan macronieuws uit de VS. De detailhandelsverkopen in de Verenigde Staten zijn in augustus gestegen met 1,2 procent op maandbasis. Zonder de verkoop van auto’s en auto-onderdelen was er sprake van een toename van 1,4 procent. Daarnaast maakte het Amerikaanse ministerie van Arbeid bekend dat de importprijzen vorige maand met 0,7 procent zijn gestegen, na een daling van 0,3 procent in juli.
Ook zijn in juli de Amerikaanse bedrijfsvoorraden gestegen met 0,8 procent op maandbasis. Daarnaast bleek het vertrouwen onder Amerikaanse huizenbouwers in september te zijn gedaald.
Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Commissie, heeft plannen geopperd om van Canada een geassocieerd lid van de Europese Unie te maken. Zij zei dat het blok dringend zijn samenwerkingen moet herzien. “Ik wil graag met u samenwerken om de deur te openen voor Canada als eerste geassocieerde lid van de EU”, zei Von der Leyen woensdag tijdens een toespraak in Straatsburg tegen de Canadese premier Mark Carney.
De euro/dollar noteerde op 1,1536.
Stijgers en dalers
Halfgeleideraandelen waren maandag nog de kop van jut omdat grote AI-bedrijven opriepen tot vertraging en meer overheidsregulering van de razendsnelle ontwikkeling van kunstmatige intelligentie. Dinsdag leken de aandelen van drie Amsterdamse ‘chippers’ te herstellen, maar ASML en ASMI sloten toch weer lager.
Vandaag was dat andere koek. Onder de hoofdaandelen ging het met de chipbedrijven voor de wind. ASML, Besi en ASMI stegen met 1,3 tot 2,9 procent.
SBM Offshore won bijna 1 procent. Shell nam na de recente recordreeks even een adempauze en leverde ongeveer twee procent in.
Heineken noteerde 0,3 procent lager op 71,68 euro. Deutsche Bank verlaagde het koersdoel van 80,00 naar 76,00 euro. Het Houden advies bleef ongewijzigd.
Magnum Ice en Adyen moesten respectievelijk 1,5 procent en 1,8 procent prijsgeven
Prosus was de hekkensluiter bij de hoofdfondsen en noteerde 2,4 procent lager. iFood, de Braziliaanse maaltijdbezorger van Prosus, is van plan om in het lopende boekjaar omgerekend iets meer dan 4 miljard euro te investeren in Brazilië, zi schreef persbureau Reuters woensdag na een gesprek met CEO Diego Barreto.
In de AMX stegen bouwers BAM en Heijmans met 3,5 en 2,6 procent. De overheid wil bouwen stimuleren, zo bleek gisteren tijdens Prinsjesdag. Dat betekent minder regels. Ook wordt er meer geld beschikbaar gesteld.
Defensieaandelen CSG en Theon verloren daarentegen respectievelijk 0,8 procent en 1,9 procent. Randstad deed eveneens slechte zaken met 1,5 procent minder op de borden.
Het aandeel van Air France-KLM reageerde op het nieuws dat de luchtvaartmaatschappij bereid is om Portugal een belang te geven in de luchtvaartgroep na een succesvolle overname van het Portugese TAP. De koers ging met 1,4 procent omhoog.
TKH en Basic-Fit werden 2,3 procent duurder.
Bij de kleinere aandelen steeg ForFarmers met 2,5 procent. Via de Poolse deelneming Tasomix nam het bedrijf alle aandelen over in STW SA, een veevoerproducent in Oost-Polen. “De transactie past binnen de groeistrategie van ForFarmers om de positie in de Poolse markt verder te versterken, met name in de pluimvee-, rundvee- en varkenssector,” liet het bedrijf weten.
De overname moet nog worden goedgekeurd door de Poolse mededingingsautoriteit. De deal wordt naar verwachting begin 2027 afgerond. Financiële details maakte het bedrijf niet bekend.
Sif Holding was de grootste verliezer in de AMS20, met een daling van 5,7 procent.
Tussenstanden Wall Street
De Amerikaanse beurzen noteerden woensdag rond het slot van de AEX overwegend hoger. De S&P 500 steeg met 0,4 procent.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!