De Amsterdamse beurs is maandag nauwelijks van zijn plek gekomen, maar binnen de AEX waren er flinke uitschieters, beide kanten uit.
“Het piept en het kraakt op financiële markten”, aldus analisten van Rabobank.
De AEX eindigde fractioneel lager op 1.098,35 punten.
De agenda voor vandaag was rustig, waardoor alle aandacht uitging naar de uitspraken van de topman van Anthropic en de reacties van enkele van zijn collega-CEO’s.
Dario Amodei van Anthropic deed zaterdag een oproep om het tempo van AI te vertragen, vanwege het risico dat een geavanceerde AI de mensheid kan bedreigen of zelfs vernietigen. Sam Altman van OpenAI en Elon Musk van Grok sloten zich bij de oproep aan.
Aandelen die de afgelopen periode profiteerden van de AI-boom, moesten het maandag ontgelden.
Wat ook niet meehielp was dat de obligatierentes in zowel Europa als Amerika weer stegen. In de VS kwam de tienjaarsrente zelfs voor het eerst sinds 2023 weer boven de 5 procent.
Woensdagavond staat een rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve geagendeerd. De kans op een renteverhoging is inmiddels bijna 90 procent.
“Een degelijke economie en arbeidsmarkt, in combinatie met hardnekkige trekjes in de inflatiecijfers rechtvaardigen een renteverhoging”, aldus analisten van Van Lanschot Kempen. “Wellicht zouden obligatiebeleggers zo’n monetaire ingreep toejuichen […] maar vanuit het Witte Huis zou een hogere beleidsrente dan weer met de nodige frustratie worden onthaald.”
De euro/dollar zakte naar 1,1546 en olie werd circa 3 procent duurder.
“Als we Trump moeten geloven dan duurt het conflict nog in elk geval tot de midterm verkiezingen. Het lijkt er dus op dat we voorlopig niet hoeven te rekenen op een snelle normalisering van de prijs voor fossiele brandstoffen. En dit betekent voor velen ongetwijfeld code geel aan de pomp”, aldus analisten van Rabobank.
Stijgers en dalers
ASML daalde met 6,1 procent en Besi met 7,0 procent. ASMI werd zelfs 8,6 procent goedkoper. Daar stonden de databedrijven RELX en Wolters Kluwer tegenover met winsten van 5,4 en 6,8 procent.
Ahold Delhaize won 3,3 procent en Unilever dikte met 3,4 procent aan.
In de AMX deed Corbion goede zaken met een koersstijging van 2,9 procent. Randstad won 1,9 procent.
TKH, AMG, Signify en Heijmans verloren meer dan 3 procent. Heijmans presenteerde vanochtend een nieuwe opdracht van Rijkswaterstaat.
Bij de kleinere aandelen vie Fastned op met een verlies van 2,3 procent.
Wall Street
Aan het einde van de Europese beursdag leverde de S&P 500 index 0,4 procent in, net als de Nasdaq.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!