De Amsterdamse beurs is woensdag hoger gesloten, dankzij een stevige winst voor ASML dat een sterke kwartaalupdate gaf.
De AEX index steeg met 0,7 procent tot 1.137,09 punten. Eerder op de dag noteerde de index op 1.141,12 punten, een nieuwe top.
Een tegenvallend hoog inflatiecijfer uit de VS zorgde voor rode cijfers op Wall Street, maar dit kon de Amsterdamse beurs nauwelijks deren.
De cijfers van ASML bevestigden dat de AI-hype nog niet voorbij is, volgens investment manager Simon Wiersma van ING. De chipmachinefabrikant zegt nauwelijks te kunnen voldoen aan de sterke vraag en wil daarom zijn capaciteit verder opschroeven dan al was gepland.
Zoals verwacht steeg de inflatie in de VS. De prijsstijging versnelde van 3,4 procent in augustus naar 3,7 procent in september, wat iets meer was dan de 3,6 procent die economen gemiddeld voorzagen, volgens een steekproef van The Wall Street Journal.
Dit vergroot de kans op een nieuwe renteverhoging door de Fed, nadat de rente onlangs voor het eerst in jaren werd verhoogd om de hoge inflatie te beteugelen.
De euro/dollar daalde na het inflatiecijfer met 0,7 procent tot 1,1118.
Volgens een enquête van Bank of America verwacht 38 procent van de fondsmanagers dat Europese aandelen het komende jaar beter zullen presteren dan Amerikaanse. Vorige maand was dat nog slechts 18 procent.
De olieprijzen daalden in de loop van de middag licht. Een vat Brent olie kostte 105,95 dollar. Houthi-militanten in Jemen troffen een gebouw in het hoofdkwartier van Aramco, het Saoedische staatsoliebedrijf, terwijl schepen in de Straat van Hormuz werde getroffen door een reeks aanvallen, zodat de geopolitieke risicopremies hoog blijven.
Het internationale energie-agentschap verwacht dat de mondiale dieselvoorraden tot diep in het komende jaar krap zullen blijven. Pas in het eerste kwartaal is er weer sprake van een overschot, zodat de deels verdampte voorraden kunnen worden aangevuld. De dieselprijs blijft zeer hoog en kan weer stijgen, waarschuwden de energie-economen van het agentschap.
Stijgers en dalers
Onder de hoofdfondsen steeg ASML 1,2 procent na de kwartaalupdate. Sectorgenoot Besi liftte mee met een plus van 1,2 procent en ASMI moest het doen met 0,4 procent koerswinst.
ASML scherpte de jaardoelstelling voor de omzet en marge aan. Er zijn klanten die al bestellingen voor 2029 en zelfs 2030 willen plaatsen, zei de CEO. “Daarom onderzoeken we mogelijkheden om de capaciteit voor 2028 verder te vergroten, bovenop de eerder aangekondigde uitbreiding van 30 procent.”
Bank of America verlaagde het koersdoel voor ASML, ondanks een hogere winstverwachting, omdat de bank een iets minder hoge koerswinstverhouding redelijk vindt.
De consumptiegerelateerde aandelen Unilever en voormalig dochterbedrijf Magnum Ice wonnen de race woensdag van de technologienamen en sloten 2,2 procent en 2,0 procent hoger, terwijl ook Ahold Delhaize en Heineken het beter deden dan ASML. Een recente cyberaanval op het supermarktbedrijf leek beleggers geen zorgen meer te baren.
Alleen Prosus en CVC verloren woensdag meer dan een procent.
In de AMX won CTP 3,3 procent op de aankondiging van een aandeleninkoop ter waarde van 100 miljoen euro. Allfunds won 2,6 procent en Fugro leverde zijn eerdere winst in en sloot lager. De bodemonderzoeker heeft een financieringsfaciliteit van 150 miljoen euro afgesloten met de Europese Investeringsbank.
Air France-KLM verloor 1,7 procent na het nieuws dat de biedingsstrijd om het Portugese TAP verloren werd van Lufthansa.
Havas, dat nabeurs nog met een update komt, verloor 1,9 procent. Bouwbedrijven BAM en Heijmans werden 1,5 en 1,8 procent goedkoper.
Onder de kleinere aandelen was Nedap populair met een plus van 2,4 procent, terwijl Alfen 2,6 procent daalde. Nedap komt morgen met een kwartaalupdate, net als Fastned dat 0,8 procent verloor.
Tussenstanden Wall Street
De S&P500 index daalde woensdag met 0,8 procent en de Nasdaq verloor 1,3 procent rond sluitingstijd in Amsterdam.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!