De Amsterdamse beurs koerste woensdagochtend overtuigend hoger, dankzij koerswinsten bij halfgeleiders na cijfers van ASML. Rond de klok van elf uur won de AEX 0,9 procent tot 1.138,82 punten.
De cijfers van ASML vanochtend bevestigen dat de AI-hype nog niet voorbij is, stelde investment manager Simon Wiersma van ING. ASML presenteerde beter dan verwachte kwartaalresultaten en verhoogde de verwachting voor 2026. De omzet viel wel licht tegen. Daarnaast verwacht het bedrijf de komende twee jaar niet volledig aan de sterke vraag naar zijn machines te kunnen voldoen.
“Mogelijk interpreteert de markt dat vandaag als negatief, maar in feite is het een luxeprobleem dat maar weinig bedrijven kennen. Volatiliteit creëert kansen”, aldus Wiersma.
Beleggers kijken nu vooral uit naar de inflatiecijfers uit de VS, die voor vanmiddag op de rol staan. Volgens een steekproef van The Wall Street Journal rekent de markt op een stijging tot 3,6 procent en 2,5 procent voor de kerninflatie. “Uiteraard wordt verwacht dat de inflatie zal oplopen gezien de stijging van de olieprijzen te midden van hernieuwde spanningen in het Midden-Oosten”, aldus marktanalist Matt Simpson van StoneX.
Het risico is dat de kerninflatie hoger uitvalt dan verwacht door de sterke consumentenvraag en hogere kosten, stelde analist Carol Kong van CBA. Dat zou de marktverwachtingen voor een renteverhoging door de Fed in oktober en voor de dollar kunnen opdrijven, voegde zij eraan toe.
Een hoger dan verwacht inflatiecijfer kan de rente volgens ING opnieuw opstuwen en daarmee druk zetten op aandelen. Een lager cijfer zou juist het scenario van een zachte economische landing ondersteunen. “Voor de markten is dat vandaag belangrijker dan vrijwel alles wat politici, analisten of strategen zullen zeggen”, aldus Wiersma.
De expert van ING wees verder nog op een enquête van Bank of America, waaruit blijkt dat 38 procent van de fondsmanagers verwacht dat Europese aandelen het komende jaar beter zullen presteren dan Amerikaanse aandelen. Vorige maand was dat nog slechts 18 procent.
“Ook wij zien kansen voor Europese aandelen, maar de afgelopen jaren is optimisme over Europa vaak op een teleurstelling uitgelopen. Voor sterkere economische groei en een hogere verwachte winstgroei van bedrijven moet je vooralsnog toch echt elders kijken”, aldus Wiersma, die daarom vasthoudt aan de onderweging van Europese aandelen.
Het muntpaar euro/dollar koerste rond een niveau van 1,1195. De olieprijzen stegen licht.
Stijgers en dalers
Onder de hoofdfondsen stegen ASMI en ASML met 1,6 en 2,1 procent. Besi werd enkele tienden van een procent duurder.
ASML haalde in het derde kwartaal de eigen outlook en scherpte de jaardoelstelling naar boven aan. Sommige klanten tonen volgens de CEO al interesse om bestellingen bij ASML te plaatsen voor 2029 en zelfs 2030.
Hierdoor vreest ASML dat de geplande leveringscapaciteit voor zowel 2027 als 2028 niet volledig zal voldoen aan de vraag van de klanten. “Daarom onderzoeken we mogelijkheden om de capaciteit voor 2028 verder te vergroten, bovenop de eerder aangekondigde uitbreiding van 30 procent.” Degroof Petercam sprak van een “prima” kwartaalupdate.
Wolters Kluwer verloor krap een procent.
In de AMX won CTP 6,0 procent na de aankondiging dat het vastgoedfonds voor 100 miljoen euro aan eigen aandelen wil inkopen. Fugro won 3,0 procent. Fugro heeft een ongedekte financieringsfaciliteit van 150 miljoen euro afgesloten met de Europese Investeringsbank.
Lakefront Biotherapeutics daalde met 1,5 procent en Flow Traders met 0,6 procent.
Wereldhave steeg onder de kleinere aandelen met 1,8 procent en Nedap met 2,1 procent. Accsys daalde met 0,5 procent.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!