In de komende kwartalen zal blijken hoe duurzaam u bent. Blijft een Volkswagen hoog op uw shortlist staan om te kopen? Of zegt u: ik wil niets te maken hebben met een bedrijf dat mij en het milieu zo in de maling heeft genomen.
Europese overheden mogen een voorbeeld nemen aan Zwitserland, dat de verkoop van Volkswagen-diesels voor onbepaalde tijd heeft verboden. Als Duitsland hetzelfde zou doen, zou dat een economische ramp zijn: 50% van de verkochte VW-diesels hebben bij onze oosterburen – net als bij ons – een ‘roetfilter’ dat lak heeft aan de longen van de samenleving.
Waarom is Volkswagen begonnen aan die smerige fraude? Daar is echt maar één wantwoord op: winstmaximalisatie. Kennelijk was de inkoopprijs van onderdelen al dusdanig ver uitgemolken dat alleen met fraude extra rendement kon worden behaald. Natuurlijk zegt het bestuur van Volkswagen aan een oplossing te werken, dat zouden u en ik ook doen.
Maar wat is Volkswagen nog waard? Van het aandeel weten we het al: het is in de uitverkoop gegaan. Maar hoe zit het met uw dieselende VW? Komt die eigenlijk nog wel door de eerstvolgende keuring? En wat is uw 4-pitter nog waard? En hoe gaan leasemaatschappijen hiermee om; verhogen ze de tarieven voor de gemanipuleerde vergassers?
Van de overheid hoeft u echt niets te verwachten. De EU is sinds 2013 van de fraude op de hoogte, maar heeft – misschien wel onder druk van de Duitse politiek – geen actie ondernomen. En wat mij betreft: ontbindt het bedrijf. Laat Volkswagen weer Volkswagen zijn, Audi weer Audi en Porsche weer Porsche. Deze vorm van clustering is noch duurzaam noch in het belang van duurzaam.
