Het Franse Pernod Ricard is één van de grootste verkopers van sterke drank ter wereld. Sinds vorig jaar heeft het bedrijf flink te maken met een negatief beleggingssentiment. Dit is ontstaan als gevolg van de Europese handelsbelemmeringen met zowel de Verenigde Staten als China.
Het is voor de Franse sterke drankengroep een bijzonder heugelijk jaar. Een halve eeuw geleden (1975) kwam de fusie tot stand tussen de Franse bedrijven Pernod, opgericht in 1805 en Ricard, gesticht in 1932 door Paul Ricard. De voorbije vijftig jaar heeft de groep niet stilgestaan en is het door een reeks van overnames uitgegroeid tot de grootste premium sterkedrankenproducent ter wereld en de nummer twee in de wereld in wijn & sterke dranken. Het bedrijf verkoopt wijn, whisky, likeuren, rum en andere sterke drank. Bier zit niet in de productenrange. Het concern bezit 18 van de 100 belangrijkste sterke drankenmerken wereldwijd. Het werkt met 19.550 personeelsleden op 94 productiesites. Deze zijn verdeeld over 160 landen, waarvan 60 landen met minstens een vertegenwoordigingskantoor. De beurswaarde bedraagt zo’n 24 miljard euro. CEO van de groep is Alexandre Ricard. Hij en de familie hebben nog 14,3 procent van de aandelen. Een van de internationale aandeelhouders is de Belgische holding GBL (6,8 procent van de aandelen).
De belangrijke acquisities de afgelopen halve eeuw waren de Ierse whiskyproducent Irish Distillers met topmerk Jameson (1988), de joint-venture met Cuba Ron voor de verkoop van rummerk Havana Club (1993) en de acquisitie van Seagram met de whisky-merken Chivas Regal, The Glenlivet, Royal Salute en het cognac-topmerk Martell (2001). De acquisitie van Allied Domecq in 2005 deed de omvang van de groep verdubbelen met de champagnemerken Mumm en Perrier-Jouët, het whiskymerk Ballantine’s, likeuren Kahlua en Malibu en de gin Beefeater. En verder was er nog de overname van Absolut Vodka (2008) en de acquisitie van de super-premium gin Monkey 47 (2016). Totaal bezit Pernod Ricard meer dan 200 merken.
“Ondanks het jubileum is dit jaar geen feestjaar voor Pernod Ricard op de beurs”
Veel van de vermelde merken behoren tot de dertien ‘Strategic International Brands’ van de groep, die goed zijn voor 62 procent van de groepsomzet. Daarnaast zijn er ook nog dertien ‘Strategic Local Brands’ die 18 procent van de groepsomzet voor hun rekening nemen. Verder heeft Pernod Ricard nog een stapel ‘Specialty Brands’ en ‘Wijnen’, maar voor die laatste categorie is er intussen wel een overeenkomst tot verkoop met de Australische groep Wine Holdco Limited gesloten.
Ondanks het jubileum is dit jaar geen feestjaar voor Pernod Ricard op de beurs. Dit komt door problemen in de belangrijkste afzetmarkten van de Franse destillateur. Oktober vorig jaar voerde het Chinese ministerie van Handel importheffingen op uit Europa gedestilleerde dranken in als tegenmaatregel voor importheffingen op Chinese elektrische auto’s. Het leidde ertoe dat sterke drank in China zo’n 20 procent duurder werd waardoor de verkoop instortte. Als gevolg van een ander dispuut, over Europese bedrijven die zich niet zouden houden aan gemaakte prijsafspraken, kwam China 4 juli jongstleden daar nog eens bovenop met zware importtarieven van 34,9 procent op Europese brandy zoals cognac, calvados en grappa. Maar Pernod Ricard maakte wel deze afspraken rond minimumprijzen met de Chinezen, zodat cognacmerk Martell vrijgesteld is van de zware heffing. Dit geldt ook voor Remy Cointreau en Hennessy van LVMH. Vervolgens kwamen de problemen met de importheffingen in de Verenigde Staten daar nog bij.

De zwakke dollar is voor de drankengigant zeer nadelig, want 1 procent daling van de dollar zorgt voor 15 miljoen euro terugval in de bedrijfswinst. Gelukkig zijn er andere markten zoals Brazilië, Canada en India die wel groeien om de schade nog enigszins te beperken. Pernod Ricard doet er alles aan om de rendabiliteit op peil te houden en dus de margedruk te minimaliseren. De Franse destillateur haalt weliswaar niet meer de piekmarges van enkele jaren geleden, maar historisch gezien zijn de huidige marges niet echt laag, maar eerder gemiddeld als we het volledige voorbije decennium bekijken.
Toch hebben de recente ontwikkelingen Pernod Ricard genoopt in te grijpen. Het concern gaat de activiteiten stroomlijnen en al zijn merken in slechts twee divisies onderbrengen; Gold en Crystal. Onder de Gold-divisie zouden champagnes en merken als Martell cognac en Jameson whisky vallen en onder Crystal merken als Havana Club rum, Absolut wodka en enkele Franse aperitieven. Tegenover Reuters vertelde Pernod dat het interne verbeteringen doorvoert om flexibeler te worden en om de organisatie te versimpelen. Al eerder kondigde het bedrijf aan banen te schrappen in China en een plan om 1 miljard euro aan kosten te besparen tegen 2029 door administratieve taken te bundelen.
Samenvattend wordt het door onder meer de handelsbelemmeringen met China en de Verenigde Staten voor het tweede jaar op rij geen topjaar voor Pernod Ricard, maar zijn er wel degelijk markten waar het best goed gaat met het Franse concern. Bovendien is er nu een handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie. Daar zit het potentieel voor een sentimentswissel: er zit heel veel slecht nieuws in de huidige waardering. Bovendien is het drankaandeel, net als Campari en Remy Cointreau, volop geshort de laatste maanden.
Auteur heeft privé geen positie, cliënten van Fintessa hebben het aandeel Pernod Ricard niet in portefeuille.
