De Amsterdamse beurs is dinsdag lager geëindigd, terwijl halfgeleideraandelen onder druk stonden als gevolg van de oplopende rentes.
De AEX sloot 0,7 procent in de min op 1.107,32 punten.
Het algemene sentiment wordt niet geholpen door de aanhoudende impasse in het Midden-Oosten, waardoor de olieprijzen op een hoog niveau blijven, wat de inflatievrees, en dus ook rente-angst, verder aanwakkert. Een vat Brent kostte dinsdag zo’n 91 dollar.
“Brent noteert weer ruim boven de 90 dollar per vat en de premie die diesel ten opzichte van WTI oplevert, heeft opnieuw een piek bereikt en staat op 102 dollar”, zag Frank Vranken van Edmond de Rothschild.
“Het wakkert de zorgen over inflatie aan”, volgens de beleggingsstrateeg.
De Amerikaanse tienjaarsrente noteerde op 4,715 procent en de dertigjarige variant tikte de 5,34 procent aan. De tienjarige rente op de Duitse Bund bevindt zich momenteel op het hoogste punt in 15 jaar.
“Stijgende rendementen betekenen stijgende financieringskosten. En tegelijkertijd blijven aan AI gerelateerde bedrijven de markten bestoken met hun obligaties. Er is dit jaar meer dan 1,5 biljoen dollar op de markt gebracht”, aldus Vranken.
Op macro-economisch vlak bleken cijfers over de Britse arbeidsmarkt weinig spannend voor de koers van de Bank of England. Woensdag wachten nog inflatiecijfers uit het VK. De Duitse ZEW toonde een verbetering.
Verder daalden de importprijzen in de VS, steeg de industriële productie licht en bleef de Amerikaanse huizenmarkt last houden van de hoge hypotheekrentes.
De euro/dollar noteerde rond het slot op 1,1585.
Stijgers en dalers
ASML, Besi en ASMI sloten dinsdag 4,9 tot 6,7 procent lager. ASMI kreeg nog wel een koersdoelverhoging van Degroof Petercam tot 1.300 euro. Het aandeel sloot op 842,40 euro.
Shell kon profiteren van de hoge olieprijzen en won 1,6 procent. Adyen, dat vorige week goed scoorde met de halfjaarcijfers, nam maandag gas terug, maar zat vandaag weer in de lift. Het aandeel won 2,2 procent.
RELX steeg 2,8 procent. Wolters Kluwer ging er 2,1 procent op vooruit.
ASR sloot een half procent hoger in aanloop naar de cijfers woensdagochtend.
In de Midkap kon Flow Traders profiteren van het volatiele marktklimaat, met een koerswinst van 0,7 procent. Arcadis won een procent. AMG leverde bijna 5 procent in en defensiebedrijf CSG verloor 2 procent. Het aandeel van sectorgenoot Theon daalde met ruim 2 procent, na eerder nog hoger te hebben gestaan.
Pharming en TKH leverden zo’n 3 procent in. Aperam had het ook lastig en verloor 2,7 procent.
Bij de small caps waren de winsten over het algemeen bescheiden. ForFarmers en Avantium wonnen nog wel 1,2 en 0,6 procent. Avantium komt woensdagochtend met cijfers.
Alfen en Fastned leverden 4,3 en 5,2 procent in. Alfen opent vanavond de boeken. De analistenconsensus rekent op een hogere omzet en EBITDA.
Tussenstanden Wall Street
De Amerikaanse beurzen noteerden dinsdag rond het slot in Amsterdam tot een procent lager.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!