De ECB heeft de rente in de eurozone met 0,25% verlaagd naar 1%. Vorige maand verlaagde de centrale bank de rente ook al met hetzelfde percentage. De reacties zijn wisselend.
Het besluit wordt door de een toegejuicht, omdat het bedrijven en consumenten kan aanzetten om weer wat meer uit te gaan geven en wellicht te gaan lenen. De ander vindt de stap van de ECB een gevaarlijke ontwikkeling, omdat het de inflatie nog verder kan aanwakkeren. Die inflatie is met 3% veel te hoog. Met een verlaging van de rente naar 1% en een inflatie van 3% is er dus sprake van een negatieve reële rente van 2%. De ECB zit echter in een spagaat. Een renteverlaging kan slecht zijn voor de inflatie, maar is wel een economische prikkel, terwijl een renteverhoging de inflatie weliswaar in toom houdt, maar de economische motor niet doet aanslaan.
Beleggers vinden het veel belangrijker wat de ECB gaat doen om de banken te steunen. Het is nu nog niet duidelijk of die banken toegang tot onbeperkte kredietverlening gaan krijgen. Er wordt echter verwacht dat ze voor een periode van 3 jaar onbeperkte steun zullen krijgen. En daarnaast is het ook maar afwachten of er op de Europese top dit weekend spijkers met koppen worden geslagen.
De AEX reageert dan ook niet echt op de renteverlaging van de ECB. De index staat om 14:45 0,2% in de min op 303,8 punten.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!