Barclays heeft dinsdag KPN op zijn kooplijst gezet, maar wel met een iets lager koersdoel, terwijl Proximus juist op de verkooplijst terechtkwam, waarbij het koersdoel ook werd verlaagd. Dit bleek uit een sectorrapport van de Britse bank.
“Europese telecombedrijven worden over het algemeen beschouwd als defensieve aandelen en zijn relatief goed beschermd tegen macro-economische schokken. Ze zijn echter wel kwetsbaar voor technologische risico’s, waarbij satelliettechnologie en agentic AI de twee meest recente ontwikkelingen zijn die de kasstromen van de sector bedreigen”, aldus Barclays.
België is de Europese markt die het meest blootstaat aan AI- en satellietrisico’s, meent de bank.
“Wij zien een hoog risico als gevolg van Agentic AI [zoals Muse] waarbij grote prijsverschillen tussen topmerken en budgetmerken een aanzienlijk neerwaarts risico vormen, terwijl nieuwe marktdeelnemers de marktverstoring naar verwachting nog verder zullen aanwakkeren”, volgens de analisten.
Voor Proximus werd het advies dinsdag dan ook verlaagd van Gelijkgewogen naar Onderwogen, terwijl het koersdoel naar beneden werd bijgesteld van 7,50 naar 5,50 euro.
Het koersdoel van KPN ging omlaag van 4,75 tot 4,50 euro, maar het advies werd wel naar boven aangepast, van Gelijkgewogen naar Overwogen.
Volgens Barclays heeft Nederland een iets hoger dan gemiddelde blootstelling aan Agentic AI, en een bovengemiddeld satellietrisico. Toch zal de relatieve impact voor KPN kleiner zijn, omdat slechts 53 procent van de omzet blootgesteld is aan de consumentenmarkt en dat is duidelijk minder dan het EU-gemiddelde van 65 procent.
Dit resulteert in een gemiddelde omzet-impact van 5,3 procent voor KPN en als hierop een brutomarge van 70 procent zou worden toegepast, zou dit duiden op een EBITDA-tegenwind van circa 8 procent, berekende Barclays.
Voor Proximus zou de impact groter zijn en rekent de Britse bank op een EBITDA-tegenwind van 12 procent en een omzet-impact die vergelijkbaar is met die van KPN.
Het aandeel KPN noteerde dinsdag in Amsterdam 1,9 procent hoger op 4,13 euro, terwijl Proximus in Brussel met 4,3 procent daalde tot 5,62 euro.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!