Het principe om een goed rendement te maken met beleggen is simpel. Koop wanneer de koersen laag zijn en verkoop wanneer ze hoog zijn. Hoe makkelijk het principe is, zo lastig is de praktijk. Want wanneer is een koers laag? Gelukkig helpt Sparinvest hierbij. Een beschrijving van het Ethical Global Value fonds.
Sparinvest
Sparinvest is opgericht in Denemarken en biedt zowel fondsen aan voor de institutionele als de particuliere belegger. Alle beleggingsproducten zijn gebaseerd op wetenschappelijk onderbouwde strategische assetallocatie. Sparinvest houdt zich aan gedefinieerde beleggingsconcepten zonder zich te laten verleiden economische voorspellingen te doen. Het creëren “van toegevoegde waarde voor beleggers door een consequente performance” is de voornaamste prioriteit. De producten worden aangeboden door een toenemend aantal Europese (spaar)banken en vermogensbeheerders.
Value for money
De fondsbeheerders van Sparinvest Ethical Global Value zijn continue wereldwijd op zoek naar aandelen die minimaal 40% zijn ondergewaardeerd. De onderwaardering wordt beoordeeld op basis van objectief meetbare criteria als koers-winstverhouding, koers-boekwaardeverhouding en koers-cashflowverhouding. Op basis hiervan worden de jaarrekeningen bekeken om te beoordelen of een fonds kan worden opgenomen. Het zal met name het sentiment zijn van beleggers waardoor de koers van een aandeel een onderwaardering kan hebben. In Europa zijn veel beleggers somber over de economische vooruitzichten waardoor het kan zijn dat naar objectieve maatstaven gemeten een aandeel ondergewaardeerd is. Zodra er op basis van voornoemde criteria geen sprake meer is van onderwaardering worden de aandelen verkocht en vervangen door nieuwe aandelen met een minimale 40% onderwaardering. Doorgaans zijn er tussen 80 en 120 aandelen opgenomen in de portefeuille. Momenteel vertegenwoordigen Japanse aandelen 29,87% van het fonds en de Verenigde Staten 15,98%. Nederland is voor 5,69% vertegenwoordigd. Het aandeel Koninklijke DSM bekleedt momenteel de nummer 1-plek in het fonds met 2,78% van de portefeuille.
Ethisch Beleggen
Sparinvest heeft in december 2009 de VN-beginselen voor verantwoord beleggen (UN PRI) ondertekend als vanzelfsprekend verlengstuk van haar op risico gerichte lange termijn beleggingsfilosofie. Bij de selectie van de fondsen wordt rekening gehouden met kenmerken zoals deze vastgesteld zijn door Ethix SRI Advisors, een onafhankelijk Zweeds instituut. Dit betekent dat aandelen pas aan de portefeuille kunnen worden toegevoegd als aan strikte eisen is voldaan m.b.t. ethische vraagstukken en duurzame bedrijfsvoering. De fondsbeheerders zullen dus geen bedrijven toelaten die een discutabele reputatie hebben op het gebied van mensenrechten, milieuwetgeving, wapenhandel, etc. Op sommige punten wordt een tolerantieniveau toegelaten tot maximaal 5% van de totale omzet. Dit is bijvoorbeeld het geval in geval bij distributeurs van tabak en/of alcohol.
Risico, rendement en kosten
Op basis van de resultaten en de schommelingen van het fonds in het verleden kent Sparinvest zelf een risicoscore 6 toe op een schaal van 7. Het fonds moet dus als een fonds met een hoog risico worden gezien. Het fonds is opgericht in 2008 zodat dit gebaseerd is op jaren waar wereldwijd de beurzen grote schommelingen hebben laten zien. In ieder geval betreft het een product voor de langere termijn belegging. De Benchmark van het fonds is de MSCI Wold index. In 2009 heeft het fonds een resultaat behaald van 22,8%, in 2010 27,9% en in 2011 een verlies van 18,3%. De eerste vijf maanden heeft een plusje laten zien van 0,4%.
De instapkosten bedragen volgens het prospectus maximaal 3%. Navraag bij Sparinvest leert dat in Nederland geen instapkosten worden gerekend. Uitstapkosten zijn er evenmin. De jaarlijkse kosten (TER) bedragen 1,98%.
Het mooie van het fonds is dat het een basisprincipe van beleggen representeert: goedkoop kopen en tegen reële/hoge prijs verkopen. Ook de objectieve bepaling wanneer een aandeel ondergewaardeerd is heeft een bestendig karakter en houdt subjectiviteit buiten de deur.
Voordelen:
– Fondskeuze o.b.v. onderwaardering volgens objectieve criteria
– Maatschappelijk verantwoord beleggen o.b.v. onafhankelijke toetsing
– Objectieve assetallocatie
– Geen in- en uitstapkosten
Nadelen:
– Relatief korte historie
Cijfer: 7,5
Door: Corné van de Sande
![]()
