Er is een discussie gaande of Griekenland uit de euro moet stappen en de drachme weer moet invoeren. De overgrote meerderheid van de Griekse bevolking wil de euro echter houden. Een herstructurering van de Griekse schuld wordt ondertussen met de dag waarschijnlijker. Welke banken komen dan het meest in de problemen?
Naar verluidt zou Griekenland nog geld in kas hebben tot halverwege juli. Voor die tijd moet er veel staatsbezit zijn geprivatiseerd, of het IMF en de EU moeten over de brug zijn gekomen met geld uit het noodfonds, of de schulden moeten worden geherstructureerd.
De laatste optie is niet aan de orde, aldus de Griekse premier Papandreou. De regering ziet meer in hogere belastingen, een veel hoger btw-tarief en verlaging van de lonen en pensioenen.
Een Grieks onderzoeksbureau hield een steekproef onder 500 mensen; daarvan denkt 66% dat een terugkeer naar de drachme een ramp voor het land zal betekenen. Slechts 16% denkt dat het herinvoeren van de eigen munt wel een goed idee is. Een redactioneel commentaar in de krant Kathimerini stelt dat uit de euro stappen een nachtmerrie zal worden voor de Griekse burger. De huidige ellende wordt geweten aan een politieke strijd waarbij de Griekse bevolking wordt geslachtofferd. “We kunnen niet toestaan dat de ramp nog groter wordt door de combinatie van belangen en incompetent politiek leiderschap.”
Analisten van Société Générale hebben becijferd dat als alle PIIGS-landen hun schulden herstructureren, de Euro Stoxx 50 de helft van zijn waarde kan verliezen. De bank zocht ook uit welke banken het meest in de problemen komen als Griekenland echt niet meer in staat is alle schulden af te betalen. Daarvoor is een scenario opgesteld: het land betaalt 80% van de schulden terug, de winsten van banken dalen voor 2 jaar als gevolg van strengere (fiscale) regels, de euro daalt ten opzichte van de dollar en de obligaties stijgen.
Mocht de Griekse herstructurering niet al te rampzalig uitpakken, dan is het niet ondenkbaar dat ook de schulden van Ierland, Portugal, Spanje en Italië zullen worden geherstructureerd. Dan wordt het foute boel. Het is belangrijk te bedenken dat Griekse en Portugese aandelen niet in de Euro Stoxx 50 zijn te vinden, dus zullen de politieke leiders pas bij een herstructurering van Spaanse schulden de negatieve impact van zo’n beslissing ondervinden. En dan is het te laat.
Onderstaand de 10 banken die het meest zullen lijden onder een herstructurering van de Griekse schuld. Hoe hoger de correlatie, hoe groter de problemen.
Santander
Correlatie: -58%
Huidige koers: 8,10 euro
BBVA
Correlatie: -56.7%
Huidige koers: 8.10 euro
Intesa Sanpaolo
Correlatie: -52.3%
Huidige koers: 2.00 euro
BNP Paribas
Correlatie: -51,3%
Huidige koers: 53.40 euro
ING Groep
Correlatie: -49.8%
Huidige koers: 8.40 euro
AXA
Correlatie: -49.1%
Huidige koers: 14.50 euro
Unicredit
Correlatie: -46.9%
Huidige koers: 1.60 euro
Credit Agricole
Correlatie: -46.4%
Huidige koers: 10.80 euro
Generali
Correlatie: -44.3%
Huidige koers: 15.80 euro
KBC
Correlatie: -43.9%
Huidige koers: 28.60 euro
Bron: Business Insider
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!
