De Europese beurzen zijn vrijdag hoger gesloten, waarmee er een positief einde kwam aan een moeizame week die wederom in het teken stond van de hoge rentes en aanhoudend hoge energieprijzen.
De Stoxx Europe 600 sloot 1,0 procent hoger op 631,55 punten en eindigde daarmee 0,3 procent lager ten opzichte van het slot van vorige week.
De Duitse DAX steeg 1,1 procent naar 25.087,27 punten, terwijl de Franse CAC 40 1,0 procent won tot 7.803,33 punten. In Londen ging de FTSE 1,1 procent hoger op een stand van 10.552,05 punten, terwijl de FTSE MIB in Milaan 0,9 procent kon bijschrijven tot 49.746,31 punten.
De olieprijzen bleven vrijdag vrijwel onveranderd, doordat de zorgen over de olieproductie vanuit het Midden-Oosten enigszins afnamen nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat de VS Iran niet zal aanvallen vóór de Amerikaanse verkiezingen volgende maand.
Ondertussen hebben grote olieproducenten de productie in de Golf van Mexico tijdelijk stilgelegd in de aanloop naar orkaan Isaias. Dit voedt de vrees dat stroomuitval en overstromingen de raffinageactiviteiten kunnen verstoren. Dit risico doet zich voor op een moment dat Amerikaanse raffinaderijen op meer dan 90 procent van hun capaciteit draaien om de wereldwijde aanbodtekorten als gevolg van de oorlog op te vangen.
Ook op de obligatiemarkten keerde de rust richting het weekend terug, hoewel vooral de Franse en Spaanse langlopende rentes dicht bij de meerjarige hoogtepunten bleven. De Franse tienjaarsrente noteerde op 4,86 procent, de Spaanse variant op 4,11 procent en de Duitse Bund op 3,48 procent.
De tienjarige rente in de VS steeg vrijdag licht naar 5,25 procent. De Amerikaanse rente moet mogelijk de komende zes tot negen maanden verder stijgen om de inflatie te beteugelen, aldus Alberto Musalem, president van de Federal Reserve Bank of St. Louis.
Tijdens een Bloomberg-conferentie over vastrentende waarden verklaarde Musalem dat de Fed zich richt op het tijdig terugbrengen van de inflatie naar de doelstelling van 2 procent, een termijn die hij omschreef als ongeveer 18 maanden.
De euro/dollar deed het vrijdag ook rustig aan en stabiliseerde rond 1,12.
De macro-economische agenda was mager gevuld. In de VS bleek wel dat het consumentenvertrouwen verder was afgenomen. “De frustratie over de stijgende kosten van levensonderhoud blijft toenemen, aangezien consumenten uit alle politieke geledingen van mening zijn dat de economie sinds het begin van het jaar is verzwakt”, aldus Joanne Hsu van de Universiteit van Michigan.
Volgende week zal er veel aandacht zijn voor de inflatiecijfers uit verschillende landen, maar zal de focus ook verschuiven naar de start van het cijferseizoen.
Stijgers en dalers
De chipaandelen hadden het vrijdag toch weer lastig. Donderdag stonden halfgeleider- en AI-aandelen onder druk, onder meer door een bericht van de Financial Times, dat de jaaromzet van OpenAI 20 miljard dollar lager uit zal komen dan de markt had voorspeld, op 50 miljard dollar. Bloomberg meldde vervolgens dat een omzet van 70 miljard dollar in 2026 wel haalbaar is.
“Volgens analisten lijkt een deel van het verschil eerder boekhoudkundig dan operationeel van aard en blijft de onderliggende groei bijzonder sterk”, aldus investment manager Simon Wiersma van ING.
In Amsterdam daalden ASML en ASMI met 1,8 en 1,7 procent. In Brussel verloor Melexis 2,3 procent, terwijl in Frankfurt Infineon 0,1 procent moest prijsgeven. STMicroelectronics daalde met 3,0 procent.
Ook de telecomaandelen hadden een lastige dag door de aankondiging dat SpaceX een pakket mobiele frequenties overneemt. Elon Musk wil met Starlink uitgroeien tot een volwaardige mobiele operator.
KPN verloor 1,8 procent in Amsterdam, Orange daalde met 2,5 procent in Parijs en Deutsche Telekom verloor zelfs 7,9 procent in Frankfurt. Vodafone leverde in Londen 4,9 procent in en Telefonica ging 4,6 procent lager in Madrid.
ArcelorMittal sloot 6,1 procent hoger op 57,32 euro nadat UBS het aandeel op de kooplijst zette. Het koersdoel werd met 10 euro verhoogd naar 71,00 euro. UBS rekent op een sterke stijging van de Europese staalprijzen in de komende zes maanden.
Verder deden in Amsterdam de databedrijven RELX en Wolters Kluwer goede zaken, met winsten van 5,2 en 4,5 procent.
In Brussel stegen Azelis en Aperam 5,1 en 4,3 procent, terwijl Lotus Bakeries 2,9 procent moest prijsgeven. Argex wist vrijdag in Brussel met 3,2 procent te herstellen na de koersklap van donderdag, toen het aandeel 16 procent daalde na het stopzetten van een onderzoeksstudie.
In Parijs stegen Capgemini en Bureau Veritas met 3,8 en 3,6 procent.
In Frankfurt was de dagzege voor Zalando met een winst van 4,3 procent. Rheinmetall werd vrijdag van de kooplijst gehaald door Berenberg en het koersdoel werd met bijna 600 euro verlaagd tot 1.020 euro. Volgens de Duitse bank is er onzekerheid over de middellange termijn outlook van Rheinmetall. Het aandeel eindigde op 939,10 euro.
Tussenstanden Wall Street
Tijdens het slot van de Europese beurzen kleurde Wall Street groen en steeg de toonaangevende S&P 500 met 0,4 procent.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!